środa, 1 marca 2017

Warsztaty....

22 lutego 2017 roku uczestniczki i uczestnicy grup filmowych naszego Gimnazjum wzięli udział w czterogodzinnych warsztatach scenariuszowych, które przeprowadziła Pani dr Dorota Wasiucionek, filmoznawca z Gdańska. Udział w tego typu zajęciach to nagroda za podjęcie i rozwiązanie zadania grywalizacyjnego programu "Filmoteka Szkolna. Akcja!"
Podczas zajęć czterogodzinnych młodzież uczyła się filmowych podstaw (poszukiwania tematu do filmu, tworzenia schematu scenariusza, kompozycji fabuły filmu, zasad budowania ciekawej i żywej fabuły) i tego jak je wykorzystać w praktyce, realizując własny pomysł.
Praca z czynnym filmoznawcą przeprowadzona metodą ćwiczeń została bardzo wysoko oceniona przez naszą młodzież.
Jako efekt zdobytych umiejętności wkrótce pojawi się spot reklamowy jednej z ekip naszych młodych filmowców.

Kamil:

Zaczęliśmy od głównego pojęcia co to jest film i scenariusz:
Film- to przedstawienie jakiejś historii za pomocą szybko poruszających się klatek (zdjęć).
Scenariusz- to zapis dialogów aktorów występujących w filmie, teatrze itp.



Po wyjaÅ›nieniu innych bardziej znanych pojęć typu aktor, zaczÄ™liÅ›my zapoznawać siÄ™ z pojÄ™ciem lowline ( czytaj: lowlajn). Lowline to streszczenie caÅ‚ego scenariusza (bo zakÅ‚adamy, że mamy scenariusz i chcemy aby zrobiono film na jego podstawie) w jednym zdaniu. I taki lowline możemy wysÅ‚ać do wytwórni bÄ…dź reżysera. Później zajÄ™liÅ›my siÄ™ filmem. MieliÅ›my napisać swój pomysÅ‚ na  film na podstawie takiego wykresu:
Widzimy naszego bohatera. Zielony teren to zapoznanie siÄ™ z bohaterem i jego najbliższym otoczeniem. W momencie linii zÅ‚otej jest maÅ‚y wstrzÄ…s widzem i bohaterem. Akcja filmu siÄ™ rozwija. (Bohater wpada w jakieÅ› tarapaty). Po czym nastÄ™puje  tak zwany punkt kulminacyjny i rozwiÄ…zanie problemów. UpraszczajÄ…c film można podzielić na trzy akty :
I akt – poznanie bohatera – kulminacja pierwszej sytuacji
II akt – spadek pierwszej akcji – spadek trzeciej akcji
III akt – wzrost czwartej akcji – koniec punktu kulminacyjnego
W niektórych przypadkach  wykres jest koÅ‚owy, ponieważ akcja siÄ™ toczy a moment kulminacyjny  nastÄ…piÅ‚ już na poczÄ…tku filmu.
Ciekawostka:
1.       Przypomnij sobie ulubiony film.
2.       Przypomnij sobie ulubionÄ… scenÄ™ z tego filmu i wyobraź jÄ… w gÅ‚owie.
3.       Czy możesz zacytować dialogi?
Chyba nie dasz rady. Jeżeli potrafisz to czapki z głów. Zdaje się, że pamiętasz co aktorzy tam robili, a dialogów nie powtórzysz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz